Czy lokata strukturyzowana może zwiększyć nasz dochody z depozytów?

Tylko osoba, która nigdy nie interesowała się tematyką finansów, może twierdzić, że wybór lokaty to proste zadanie. Banki prześcigają się w tworzeniu różnorodnych ofert, mających zapewnić jak największy zysk i jednocześnie przyciągnąć nowych klientów. Jedną z takich propozycji jest tak zwana lokata strukturyzowana.inwestycja

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się depozyt bankowy oparty na trochę innych zasadach niż klasyczna lokata bankowa. W przypadku zwykłej lokaty kapitał należący do inwestora jest inwestowany przez bank tylko w bezpieczny sposób, gwarantujący niezbyt wysoki, ale za to całkowicie pewny zysk. Tymczasem środki zgromadzone na lokacie strukturyzowanej zostają podzielone na dwie części. Większa część jest inwestowana podobnie jak w przypadku normalnej lokaty, druga, zazwyczaj dużo mniejsza, w narzędzia finansowe o większym ryzyku strat, ale też dające możliwość uzyskania dużo większych zysków. W ten sposób bank może zachęcać klientów bardzo dużym potencjalnym dochodem, jednocześnie nie może zagwarantować żadnego zysku.

W przypadku lokaty strukturyzowanej banki dają zazwyczaj gwarancję zwrotu całości kapitału. Może się więc wydawać, że w przypadku niepowodzenia inwestycji ryzykujemy jedynie potencjalnym zyskiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę bardzo niekorzystny czynnik, jakim jest inflacja. Lokaty strukturyzowane są zazwyczaj długoterminowe, czyli wpłacając na nie swój kapitał, zamrażamy go przynajmniej na dwa lata, a często nawet na dłużej. Niestety przez cały ten czas wartość naszych pieniędzy spada ze względu na inflację. Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć ofertę banku, zanim decydujemy się na lokatę strukturyzowaną, zwłaszcza, że prawdopodobnie nie będziemy mieli możliwości wypłacenia środków z takiej lokaty przed końcem trwania umowy.

Lokaty strukturyzowane oferują tak wysoki potencjalny zysk, że mimo wszystko z pewnością przyciągną wielu klientów. Jeśli kusi nas taka forma ulokowania kapitału, najrozsądniej będzie przeznaczyć jedynie część posiadanych środków na tego typu lokatę. W ten sposób zmniejszymy ryzyko związane z ewentualnym niepowodzeniem inwestycji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również zapoznać się bardzo dokładnie z ofertą banku, strukturą takiej lokaty i potencjalnym ryzykiem. Jeśli brakuje nam wiedzy o różnych instrumentach finansowych warto również poprosić o profesjonalną radę w tej kwestii.

Jeśli nadal nie zdecydowaliśmy się na konkretne rozwiązanie, ranking lokat styczeń 2014 bez wątpienia może nam w tym pomóc. Dzięki niemu nie stracimy czasu na ręczne porównywanie ofert proponowanych przez wiele różnych banków.