Na co zwrócić uwagę szukając konta oszczędnościowego?

Jeśli została już podjęta decyzja o oszczędzaniu, to warto przemyśleć formę w jakiej będzie się to robić. Jedną z nich jest lokata bankowa, ale okazuje się, że nie dla tych, którzy nie mają świadomości tego, na jak długo mogą ulokować kapitał. Nie jest to również rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby wpłacać pieniądze i wypłacać w dowolnym momencie. Wniosek jest z tego taki, że najlepiej skorzystać z elastycznej formy oszczędzania i na pewno jest nim konto oszczędnościowe.banki

Ważne parametry, którymi warto się sugerować wybierając konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy jest produktem, który oferuje wiele banków. Każdy działa na takich samych zasadach, wobec czego oferty różnych placówek nie mogą w znaczący sposób różnić się od siebie. Na co więc konsument powinien zwrócić uwagę przy zakładaniu konta oszczędnościowego?

Pierwszym istotnym elementem, na jaki trzeba spojrzeć, to oprocentowanie rachunku. Z oprocentowaniem wiąże się kilka ważnych kwestii, o których trzeba wiedzieć. Bywa, że konsument motywuje się wysokim oprocentowaniem, ale nie zwraca uwagi na to, że obowiązuje ono tylko przez jakiś czas. Zazwyczaj jest to promocja, która ma zachęcić klienta do skorzystania z oferty. Z promocji rzecz jasna można skorzystać, ale pod warunkiem, że się to opłaca. Jeśli wysokie oprocentowanie obowiązuje tylko przez określony termin, to należy zwrócić uwagę na to, jakie oprocentowanie będzie obowiązywało po zakończonej promocji. Mówiąc o odsetkach, to należy zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizowania ich. Im częściej bank je kapitalizuje, tym większe korzyści odnosi klient. Z oprocentowaniem wiąże się też kwestia rzeczywistej stopy procentowej w skali roku. Banki dla przyciągnięcia klientów najczęściej deklarują tylko nominalne oprocentowanie, co ma się nijak co do ostatecznego zysku.

Kolejnym parametrem, jakim trzeba się kierować przy wyborze rachunku oszczędnościowego jest maksymalny i minimalny próg wpłat. Chodzi o to, że niektóre banki oferujące np. 6% na koncie ograniczają klientów tym, że saldo konta oszczędnościowego nie może być wyższe, niż np. 10.000 złotych. W momencie, gdy saldo przekroczy tę kwotę, to automatycznie zmniejsza się oprocentowanie rachunku, np. do 3%. Najlepszym rozwiązaniem byłoby konto z jedną stawką oprocentowania, bez względu na wysokość zgromadzonych środków.

Ważnym parametrem konta oszczędnościowego jest kwestia wypłat i przelewów. Taka forma oszczędzania jest bardzo elastyczna i daje wiele udogodnień, ale liczyć się też trzeba z pewnymi ograniczeniami. Mowa o prowizjach, jakie są pobierane przez banki, gdy wypłaca się pieniądze, bądź dokonuje się przelewu. Zazwyczaj tylko jedna taka operacja w miesiącu jest darmowa. Za wszystkie następne transakcje bank pobiera od kilku do kilkunastu złotych. Takie działania są kosztowne i zmuszają do racjonalnego podejścia do nich.

Inny ważny aspekt to taki, który dotyczy rachunku bieżącego generującego niepotrzebne koszty. W zależności od banku, aby otworzyć rachunek oszczędnościowy, trzeba założyć również rachunek bieżący i o ile prowadzenie konta oszczędnościowego może być darmowe, o tyle bank pobierze opłaty za prowadzenie ROR-u. Uważać też należy na takie chwyty ze strony banku, jak założenie konta oszczędnościowego bez konieczności posiadania rachunku bieżącego, ale pod warunkiem minimalnych miesięcznych wpłat np. 1500 złotych. Spotkać się można również z takimi warunkami, jak minimalne transakcje bezgotówkowe np. w wysokości 500 złotych. Jeśli się ich nie wykona raz w miesiącu, to bank może pobrać za to dodatkowe opłaty.

Porównanie lokat i kont oszczędnościowych w 2014 roku pokazuje, że nie tylko wysokie oprocentowanie jest kluczową kwestią przy wyborze konta oszczędnościowego. Na wymierne korzyści ma wpływ wiele czynników i to głównie nimi należy się kierować dokonując wyboru odpowiedniego produktu. Wiedza w tym zakresie okazuje się bardzo przydatna. Jeśli jej nie ma, zawsze można skorzystać z informacji zamieszczonych w sieci, na stronach poszczególnych banków, bądź po prostu wybrać się do konkretnych placówek i tam zasięgać informacji.